Průmyslové vakuum - podtlak a jeho vyzužitie v průmyslu
Vakuum nebo podtlak je součástí mnoha odvětví. Nejčastěji je součástí výrobní technologie. Vakuum se používá ke snížení teploty varu při úpravě látek a rafinaci. Podtlak se používá při manipulaci jako zdroj podtlaku pro vakuové přísavky a vakuové manipulátory. Vakuum se dále používá pro homogenizaci materiálů, při jejich výrobě, pro odstranění bublinek a zhutňování. Vakuum umožňuje proniknutí materiálu do celého objemu látky a výsledná látka je homogennější.
S podtlakem pracují domácí vysavače, vakuové přísavky na podávání papíru a jiných plochých materiálů i vakuové manipulátory. V termosky a dvojitých okenních sklech slouží jako tepelná izolace. Vakuum nebo podtlak se užívá v mnoha průmyslových odvětvích, často jako součást výrobní technologie, například pro homogenizaci materiálů při jejich výrobě, pro odstranění bublinek a zhutňování, pro snížení teploty varu při úpravě látek a při rafinaci cukru. Vakuové lití zajišťuje dokonalé vyplnění formy a brání vzniku bublin v odlitku. Dalším druhem průmyslového využití vakua je lyofilizace, účinné vakuové sušení v procesu sublimace ledu při velmi nízkém tlaku, což je oproti běžnému sušení zahříváním mnohem méně energeticky náročné. Vyšší vakuum je třeba při výrobě žárovek, vakuových elektronek a obrazovek (CRT).
Železniční sací brzdy udržoval rozdíl mezi atmosférickým tlakem a podtlakem v brzdovém potrubí brzdící špalky v poloze "odbrzděno", kdežto při přetržení vlaku se všechna vozidla samočinně zabrzdí. Sací brzdy však téměř vytlačila samočinná tlaková brzda.